יהודים משיחיים בישראל - מה מאפיין קהילה משיחית והיכן הם נפגשים?

יהודים משיחיים בישראל
27.12.2017

אחד הזרמים המעניינים ביהדות הוא היהדות המשיחית. בדומה לכל יהודי עלי אדמות, גם הנמנים על זרם זה מאמינים בתנ"ך ובאלוהים ובנוסף לכך הם מאמינים כי ישוע המשיח המובטח בן-האלוהים אשר נשלח אל העם היהודי בראשונה כדי להחזירם אל דרך הישר ממנה סטו. מאפיין בולט במיוחד של היהדות המשיחית הוא תפקידה המרכזי של הקהילה בחיי הפרט - ניתן, כמובן, להיות יהודי משיחי גם מבלי להיות חלק מקהילה ספציפית, אולם במרבית המקרים לימוד משותף, התעמקות בתנ"ך ובברית החדשה והתהלכות באור כלומר בשקיפות מלאה וביטוי מצוות האהבה של המשיח, הם מרכיב חשוב בחיי היהודים המשיחיים.

 

קהילות משיחיות בישראל

 

מספרם של היהודים המשיחיים ברחבי העולם מוערך בכמה מאות אלפים, כשחלק גדול מהמאמינים בכך שישוע הוא המשיח ובנו של אלוהים מרוכז בארצות הברית. בישראל, על-פי הערכות שונות, ישנם בין 10,000 לבין 20,000 יהודים משיחיים. קהילה משיחית מונה לרוב כמה עשרות חברים, שכאמור מתאספים לקריאה משותפת בספרי הקודש - בתנ"ך, ובברית החדשה - ולציון חגים וטקסים אחרים, בין השאר ניתן למצוא קהילות משיחיות בתל אביב, בחיפה, בירושלים, באשדוד, בבאר שבע, בערד, בטבריה בכרמיאל, במושב יד השמונה שבפרוזדור ירושלים וכמעט בכל עיר בישראל.

 

מי חבר בקהילות המשיחיות?

 

כשמתבוננים בחברי הקהילות המשיחיות בארץ קשה עד בלתי אפשרי לזהות מכנה משותף חיצוני - קהילה משיחית כוללת נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, ילדים וקשישים, ילידי ישראל ומי שהגיעו אליה במהלך חייהם ממדינות שונות, מי שנולדו כיהודים על-פי ההגדרות הפורמליות ומי שאימצו את האמונה ביהדות המשיחית במהלך חייהם וגם מהבחינה הסוציו-אקונומית ניתן למצוא מנעד רחב מאוד של בני אדם בכל הקהילות המשיחיות.

 

החברים בכל קהילה וקהילה נקראים אחים. לרוב יהיה לקהילה מנהיגים שאחראים על הלוגיסטיקה, על ארגון הפעילויות המשותפות ועל נושאים כספיים רלוונטיים. מנהיגים אלה זה נקראים רועים, זקנים ושמשמי הקהילה, והם לוקחים על עצמם את האחריות להוביל את הקהילה לאחר שנבחרו על-ידי חברי הקהילה.

 

מה כוללות הפעילויות המשותפות של קהילה משיחית בארץ?

 

הפעילות העיקרית במסגרת קהילה משיחית, בארץ או בכל מקום אחר בעולם, היא תפילה משותפת, קריאה בתנ"ך ובברית החדשה, לימוד בצוותא והעמקת ההיכרות בין בני הקהילה על-מנת להתחבר לבטא את אהבת המשיח ולהעצים את תחושת השייכות לקהילה של כל אחת ואחד מהפרטים החברים בה. כמו כן נערכות פעילויות ייעודיות לילדים החברים בקהילה.

 

עיקרי האמונה של הקהילה המשיחית

 

יהודים משיחיים מאמינים כאמור כי אלוהים שלח את בנו, ישוע המשיח, אל העם היהודי, כדי לתת כפרה וסליחת חטאים, כדי שעמו ושאר העמים יוכלו להתחבר איתו ובהתאם לכך להשתנות ולשנות את דרכיהם. ישוע המשיח הראה לכולנו את הדרך הנכונה בה יש ללכת ואת הערכים לאורם ראוי להתנהג. הצורך בברית החדשה מתגלה כבר בתנ"ך, בספר ירמיהו פרק ל"א, שם אומר הנביא שפעל בסוף תקופת בית ראשון ואשר נשא הן נבואות חורבן והן נבואות נחמה את הדברים הבאים: "הנה ימים באים נאום ה', וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה. לא כברית אשר כרתי את אבותם ביום החזיקי בידם להוציאם מארץ מצרים, אשר המה הפרו את בריתי ואנוכי בעלתי בם נאום ה'. כי זאת הברית החדשה אשר אכרות את בית ישראל אחרי הימים ההם נאום ה' נתתי את תורתי בקרבם ועל ליבם אכתבנה, והייתי להם לאלוהים והמה יהיו לי לעם. ולא ילמדו עוד איש את רעהו ואיש את אחיו לאמור דעו את ה', כי כולם ידעו אותי למקטנם ועד גדולם, נאום ה' כי אסלח לעוונם ולחטאתם לא אזכור עוד".

 

בהתאם נדבך מרכזי בחיי הקהילות המשיחיות הוא לימוד והתעמקות בכתבי הקודש עצמם, מבלי לקבל באופן אוטומטי פרשנויות מקובלות על זרמים אחרים ביהדות (התורה שבעל פה), ותוך הדגשת המהות האמתית של דרך האלוהים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
6 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.