במה מאמין יהודי משיחי?

19.11.2018

15 מיליון היהודים שחיים בעולם מציגים את הפנים המגוונות של האמונה באל: ישנם יהודים אורתודוקסים, ישנם רפורמים, ישנם קונסרבטיבים, ישנם שומרי מסורת שמקפידים על חלק מהמצוות ועל אחרות פחות, ישנם יהודים חילוניים וישנה עוד קבוצה שלא רבים שמעו עליה וזאת למרות שהיא מונה כמה מאות אלפי בני אדם - יהודים משיחיים.


כל יהודי מאמין בביאת המשיח אשר לו הוא מחכה ואם יתמהמה בוא יבוא. היהודים המשיחיים מאמינים כי המשיח המובטח כבר הגיע ושמו ישוע. המשיח נשלח מאת אלוהים כדי להחזיר את עמו ואת שאר אומות העולם אליו, אל חיקו. היהודים המאמינים בישוע, מחשיבים את התנ"ך כדבר האלוהים וגם את הברית החדשה שאותה הם רואים כהמשך ישיר לתנ"ך.


כיצד נתפש ישוע בעיני היהדות המשיחית?


כאמור יהודים משיחיים רואים בישוע את המשיח המובטח, הם מאמינים כי אלוהים הוא מלך ישראל והוא עצמו המשיח כלומר, ישוע המשיח הוא אלוהים. אלוהים שלח את אלוהים? נשמע מוזר אך זוהי נבואה הכתובה בנביא ישעיה בפרק מח: טז - מֵעֵת הֱיוֹתָהּ שָׁם אָנִי(יהוה) וְעַתָּה אֲדֹנָי יְהוִה שְׁלָחַנִי וְרוּחוֹ׃ 


כך שהמשיח בן האלוהים שהוא האלוהים בכבודו ובעצמו נשלח מאת אלוהים האב – אותו נוהגים המאמינים בישוע לכנות אבא. המשיח נועד להציל את בני ישראל והאנושות כולה מאויב האנושות כולה – החטא המונע מבני האדם להתקרב לאלוהים.


בנוסף נפוץ בקרב היהודים המשיחיים רעיון הביאה השנייה של המשיח - לפי רעיון זה, ישוע אמנם נצלב ולאחר מכן נקבר בירושלים וקם לתחייה, אולם הבטחתו לתלמידיו כי הוא עתיד לשוב צפויה להתממש, וגם אם יהודי משיחי לא יכול לספק תשובה ודאית לשאלה מתי יגיע המשיח, או ליתר דיוק מתי הוא ישוב, הדבר יתרחש. בדומה לזרמים אחרים ביהדות, גם הזרם המשיחי מאמין כי ביאת המשיח תתרחש לאחר תקופה קשה במיוחד - אחרית הימים, שבסיומה יתבטל היצר הרע, וכל מי שנמצא על פני כדור הארץ, בני אדם ובעלי חיים גם יחד, יחיו בשלום ובהרמוניה וייהנו משלווה ונחת.


הנבואה של ירמיהו על הצורך בברית חדשה


אחד הבסיסים לאמונה של יהודי משיחי כי ישוע הוא בנו של אלוהים ומשיח שיועד לתפקיד החשוב של החזרת בני האדם אל דרך האלוהים נמצא בספר ירמיהו. בפרק ל"א של הספר שעוסק בקורות חייו ונבואותיו של נביא החורבן והנחמה החשוב, מופיע הפסוק "הנה ימים באים נאום יהוה וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה, לא כברית אשר כרתי את אבותם ביום החזיקי בידם להוציאם מארץ מצרים, אשר המה הפרו את בריתי ואנוכי בעלתי בם נאום יהוה". הפרשנות של היהדות המשיחית לפסוק זה היא שעקב ההפרה המתמשכת של הברית בין ה' לבין בני ישראל, מצד בני ישראל, החליט ה' לכרות ברית חדשה. ברית זו כוננה באמצעות המשיח, ישוע, ובהתאם היא מפורטת בספרים שנכתבו על-ידי תלמידיו של ישוע, כולם יהודים - ספרים שקובצו לכדי הברית החדשה, אשר כוללת גם את קורות חייו של ישוע ואת פועלו הייחודי.


אילו מצוות מקיימים יהודים משיחיים?


יהודי משיחי מבסס את התנהלותו על הפסוקים "ואהבת את אדוני אלוהיך בכל לבבך, בכל נפשך ובכל מאודך", "ואהבת לרעך כמוך". הקריאה וההתעמקות בכתבי הקודש נעשות הן בקבוצות והן באופן פרטני, במקרים רבים תחת הדרכתו של "רועה קהילה", וישנן גם תפילות אישיות. הפרשנות הניתנת לכתוב נעשית לעתים באופן אישי - ליהודים המשיחיים חופש רב יחסית - ולעתים בהכוונתו של אותו רועה שמונה לעזור לחברי הקהילה לאתר את דרך הישר. היהדות המשיחית כאמור מקבלת הן את התנ"ך והן את הברית החדשה, ולעומת זאת ישנו יחס אמביוולנטי אל התורה שבעל פה. ליתר דיוק יהודי משיחי מודע לכך שהיהדות האורתודוקסית מסתמכת על התורה שבעל פה, וגם אם ישנם חלקים נרחבים ממנה שהמאמין בישוע מכבד ואף מעריך, ישנם חלקים רבים אחרים בתלמוד אותם הוא דוחה, במיוחד את אלו הנוגדים את הכתוב בתנ"ך ובברית החדשה.
 

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.