מתי המשיח יבוא לפי האמונות השונות

30.01.2019

מתי יגיע המשיח על-פי הזרמים השונים ביהדות?

המשיח הוא אחת הדמויות המרכזיות באמונה היהודית. כך למשל בתפילת 18, שנאמרת בכל יום חול 3 פעמים, מוזכרת הבקשה לגאולה והציפייה לבואו של הגואל כמה וכמה פעמים. אינדיקציה נוספת למרכזיות רעיון המשיח ניתן למצוא בתורת הרמב"ם, אחת מהדמויות המשפיעות ביותר על התפתחות היהדות - רבי משה בן מיימון תמצת את אמונתו במשפט המוכר "אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח", וגם הזכיר את חשיבותה של הסבלנות בנושא זה: "ואף על פי שיתמהמה, אחכה לו בכל יום שיבוא".

 

בזרמים השונים ישנן תפישות שונות לגבי דמות המשיח ומועד הגעתו. אחת המסורות המקובלות גורסת שלמעשה המשיח כבר כאן שכן בכל דור ודור ישנו אדם שעשוי להתגלות כמושיע המין האנושי - אבל רק כשאלוהים ישתכנע שאכן בשלו התנאים לבואה של הגאולה, יתממש הפוטנציאל, המשיח ייכנס לפעולה ולא נצטרך יותר לשאול מתי המשיח יבוא.

 

אמונה רווחת נוספת ביהדות היא שישנם שני משיחים - משיח בן דוד ומשיח בן יוסף. השני יבוא ראשון ויכין את הקרקע לגאולה מבחינה פרקטית, ואילו משיח בן דוד יבוא מיד אחריו וישלים את התמורות המשמעותיות מבחינה רוחנית. בתנ"ך ניתן למצוא רמזים שונים לגבי דמותו של המשיח ואופן הופעתו בקרבנו. ליהודים משיחיים ישנה תשובה ספציפית לשאלה מי זה המשיח, והיא ישוע - בדומה לאמונה הנוצרית.

 

הביאה השנייה על-פי הנצרות

היהודים המשיחיים והנוצרים מאמינים בביאה שנייה - על-פי אמונה זו ביאת המשיח כבר התרחשה פעם אחת, לפני כאלפיים שנה, כשאלוהים שלח את ישוע להשיב את בני האדם אל דרך הישר.

 

בברית החדשה מתוארת הבטחתו של ישוע לתלמידיו, רגע לפני מותו, לשוב אל העולם, להשלים את התיקון ולהביא לאחרית הימים. האמונה הנוצרית כוללת גם ארמגדון ומלחמת גוג ומגוג בדרך אל אותה אחרית ימים וכחלק בלתי נפרד מהתשובה לשאלה מתי המשיח יבוא.

 

עוד כדאי לדעת שישנם זרמים מסוימים בנצרות, ובפרט האוונגליסטים, שעבורם הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל היא שלב משמעותי בדרך לחזרתו של ישוע אל חיינו, כך שהריבונות היהודית המחודשת מקרבת את אחרית הימים. אגב, לאורך ההיסטוריה היו אנשים שהכריזו על עצמם כמשיחים ובין השאר עשו זאת דיוויד כורש שהנהיג בסוף המאה ה-20 בארה"ב כת מסוכנת (שבסופו של דבר רוב חבריה נהרגו תוך כדי עימות עם ה-FBI) וקיסר אתיופיה היילה סילאסי.

 

מיהו המהדי ומתי הוא יגיע?

בקוראן אין אזכור של משיח, אולם המסורת שבעל פה מדברת על מהדי. פירוש המילה מהדי היא "מונחה", כלומר אדם שהאל ינחה אותו אל הושעת העולם מאי הצדק והאלימות. למעשה מדובר במסורות בעל פה, שכן ישנם הבדלים משמעותיים בין האמונה השיעית לאמונה הסונית. השיעים, שלאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה, סבלו מרדיפות, מאמינים יותר בבואו של משיח, בעיקר על-מנת להפוך את ההתמודדות עם הקשיים לקלה יותר.

 

גם באסלאם בדומה לנצרות יש המאמינים כי אין צורך לחפש תשובה לשאלה מתי המשיח יבוא שכן הוא כבר כאן איתנו ורק מחכה להזדמנות הנכונה כדי להתגלות. לפי אמונה זו, המהדי בחר להסתתר מהעולם כבר מאז שנת 940, גם עקב חשש לחייו וגם כמבחן לכל מאמיניו.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
2 + 13 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.