מיהו בעצם ישוע המשיח?

28.02.2019

קווי הדמיון בין משה רבנו לישוע

ישנם מספר מרכיבים ההופכים אדם למשיח ובעצם מייצרים סביבו קהילה משיחית.


מרכיב אחד הוא היותו מתווך בין אלוהים לבין בני האדם. המשיח הוא בסופו של דבר נושא הבשורה, מי שמביא לעמו את דברי האלוהים - ומבחינה זו אי אפשר כמובן להתעלם מהדמיון בין משה רבנו, שבין השאר הביא לעם ישראל את עשרת הדברות, לבין ישוע שנאומיו, ובפרט הדרשה על ההר, פירטו את תורת המוסר של אלוהים.


קו דמיון נוסף בין ישוע המשיח לבין משה רבנו הוא הנס שאפשר למעשה את חייו - משה, כידוע, ניצל מטביעה על-ידי בתו של פרעה שמצאה אותו ביאור, ועוד קודם לכן ניצל ממוות שגזר פרעה על כל הזכרים היהודים. גם ישוע ניצל ממות, כאשר הורדוס הורה להרוג את כל התינוקות עד גיל שנתיים שנולדו בבית לחם ועל כן יכול היה מאוחר יותר להביא את ישועת האלוהים.  בנוסף ביצעו השניים מעשים פלאיים כשמשה היכה בסלע ויצאו ממנו מים ואילו ישוע הלך על המים, בימי משה ירד מן מן השמיים ואילו ישוע התפרסם בזכות נס הלחם והדגים (כש-5 כיכרות לחם ו-2 דגים בלבד הזינו לא פחות מ-5,000 בני אדם - במקום שבו שוכנת כיום כנסיית הלחם והדגים, בעין שבע שמצפון לכנרת).


משה רבנו גאל את עם ישראל משעבוד והוציא אותם ממצרים, ישוע המשיח סיפק גאולה רוחנית. בהקשר זה כדאי לציין שלפי היהדות ישנם שני משיחים, משיח בן דוד ומשיח בן יוסף כשתפקידו של משיח בן יוסף הוא להכין את הקרקע מבחינה גשמית ואילו משיח בן דוד יבוא אחריו ויספק את הגאולה הרוחנית.


שניהם לא היססו למתוח ביקורת על עמם ועל קהל מאמיניהם בשל העובדה שאלה זנחו את דרך האל - זו למעשה אחת הסיבות שבגינן ישוע נשלח אל בני האדם - וגם הסוף של שני המנהיגים הדגולים דומה כשמשה רבנו לא זכה להיכנס לארץ כנען ואילו ישוע נצלב.


הביאה השנייה של ישוע


ישוע המשיח כידוע נצלב בגיל צעיר, אולם לפני מותו הבטיח לתלמידיו שהוא עוד ישוב.


בהתאם האמונה בביאה השנייה של ישוע, כלומר חזרתו לחיים ואל כדור הארץ, היא אחד המרכיבים הבסיסיים באמונה הנוצרית, וגם יהודי משיחי מאמין בכך וכמובן מייחל ליום זה שמסמן גם את אחרית הימים.


על-פי התפישה המקובלת, לאחר שישוע יחזור לחיים ולחיינו, המתים יקומו לתחייה ותוקם מלכות האלוהים - ממלכה שאליה יוכלו להיכנס רק בני האדם שהאמינו במשיח ובמתנת החסד של אלוהים. מרכיב נוסף באחרית הימים הוא מלחמת גוג ומגוג, שלאחריה ישכון שלום לנצח.


אישיותו של ישוע


גם בפרק הזמן הקצר שבו חי, התבלטה אישיותו של ישוע ובפרט הקשר החם שלו עם בני האדם שבהם נתקל לאורך הדרך.


המחויבות המלאה שלו להפצת הבשורה ולהחזרת בני האדם אל דרך הישר בעיני האל הובילה אותו לפגוש בני אדם רבים, וליצור איתם קשר. הוא הקפיד לכבד את כולם, כשבין השאר ניתן לראות זאת באותו מקרה שבו הוא רחץ את הרגליים של תלמידיו (מטלה שבדרך כלל הוטלה על משרתים פשוטים) וגם היחס המכבד שלו לנשים מוכיח זאת.


מאפיינים מובהקים נוספים באישיותו של ישוע הם הסלידה שלו מאי צדק והמאבק שלו בשחיתות, האדיבות והנגישות וכן האמפתיה לסבלם של האחרים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
2 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.