מה יקרה אחרי ביאת המשיח?

31.01.2018

הכמיהה לעולם מתוקן, שבו כולם חיים בשלום ובשלווה, ובטוב, משותפת לכל בני האדם. בהתאם לכך רעיון ביאת המשיח מאד נפוץ וניתן למצוא אותו בוורסיה כזו או אחרת בכל הדתות ובכל האמונות. ביהדות מקובלת התפישה כי ישנם שני משיחים, משיח בן דוד ומשיח בן יוסף, כשזה השני יביא עימו גאולה מעשית ויניח את היסודות לגאולה הרוחנית, והראשון ישלים את המהלך ויביא גאולה כוללת. ברוב הזרמים של הנצרות מקובלת האמונה כי השלום הכלל עולמי יגיע אחרי הביאה השנייה - חזרתו של ישוע לעולם - וזוהי גם האמונה של היהודים המשיחיים, הרואים בישוע את המשיח, בן האלוהים.

 

אחרית הימים על-פי הרמב"ם

 

על-פי הרמב"ם, אחד מהוגי הדעות החשובים בכל הזמנים, ימות המשיח יספקו נחת רבה לכל בני האדם ויעמידו במרכז את עם ישראל. לפי אמונתו של הרמב"ם, כל בני עם ישראל יחיו בארץ ישראל, מלך חדש שישלוט בארץ יזכה לאמונם של כל העמים וכל שאר המנהיגים בעולם יכרתו איתו בריתות. מבחינת בני האדם, עול הפרנסה יהיה קל יותר, הפצת דעת וחוכמה תהיה נפוצה מאוד וכן תתארך תוחלת החיים של המין האנושי.

 

אמונה זו של הרמב"ם תואמת במקצת את אמונתם של יהודים משיחיים, הרואים בהופעתו של ישוע המשיח בפעם השנייה – את כינון מלכותו של מלך המשיח על עם ישראל ועל כל העמים.

 

חזון אחרית הימים של הנביא ישעיהו

 

תיאור מפורסם אחר של העולם שאחרי ביאת המשיח משויך לנביא ישעיהו, וכולל כמה מהפתגמים היותר מפורסמים שעדיין נעשה בהם שימוש נרחב. על-פי חזונו של הנביא החשוב, שמופיע בפרק ב' בספר ישעיהו, באחרית הימים ישרור שלום כלל עולמי ("ולא ישא גוי אל גוי חרב", "וכיתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות"), אלוהי ישראל יוכר ע"י כל העמים ("כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים") ובאופן כללי החיים על פני כדור הארץ יהיו נעימים וטובים בהרבה מאלה של היום.

 

ביאת המשיח ובעלי החיים

 

חלק מהנבואות אודות העולם שאחרי ביאת המשיח עוסקות בבעלי החיים שחולקים איתנו את העולם. אמרה מפורסמת נוספת שמיוחסת לישעיהו (פרק י"א) היא "וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ", שעל-פי פרשנות אחת הינה מטאפורה לשינוי אופי האדם בזכות בואו של המשיח, ואילו פרשנות מקובלת אחרת גורסת שפשוטו כמשמעו, ולא רק טבע האדם ישתנה אלא הטבע כולו. בהקשר זה כדאי להכיר גם את חזון הצמחונות והשלום של הרב קוק, לפיו אחרי שיבוא המשיח בני האדם לא יאכלו יותר בעלי חיים.

 

הקמת בית מקדש חדש

 

עוד נדבך באמונה היהודית הוא הקמתו של בית מקדש חדש, שלישי במספר, אחרי שהשניים הראשונים נחרבו. מקום אחד בתנ"ך שבו נזכר מקדש זה הוא ספר ישעיהו ("והיה באחרית הימים נכון יהיה הר בית ה' בראש ההרים ונישא מגבעות ונהרו אליו כל הגויים"), ועוד מקום שבו מדובר על הקמת בית מקדש לאחר הגעת משיח הוא בספר יחזקאל (פרקים מ' עד מ"ג), שם גם ישנו מפרט טכני של המבנה שיהפוך למרכזו הרוחני של העולם, אם כי הוא כולל מונחים שלא ברורים לנו כיום.

 

הביאה השנייה של ישוע

 

על-פי היהודים המשיחיים, המשיח כבר ביקר אותנו, לפני כאלפיים שנה - והיה זה ישוע, שעפ"י היהדות המשיחית הוא גם בנו של אלוהים אשר נשלח אל בני האדם כדי להורות לו את הנתיב חזרה אל דרך הישר ממנה סטו. על-פי הברית החדשה, לפני מותו הבטיח ישוע לתלמידיו ומאמיניו כי הוא ישוב. אחרי ההתגלות השנייה, כלומר ביאת המשיח, המתים יקומו לתחייה וישוע ישפוט את כולם כך שרק הצדיקים יזכו להיכנס אל מלכות האל שתימשך לנצח.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
8 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.