מה מאפיין יהודי משיחי ומה ההבדל בינם ליהודים המסורתיים?

4.07.2018

היהדות המשיחית היא תפישת עולם בעלת מאפיינים ייחודיים וככזו היא שונה באופן מהותי ועמוק מהיהדות המסורתית, גם אם ישנם קווי דמיון בלתי מבוטלים ובהם האמונה בתנ"ך והציפייה לביאת המשיח. על-פי הערכות שונות, ישנם בין 250,000 ל-500,000 יהודים משיחיים בכל רחבי העולם, ומתוכם חיים כאן בארץ כמה עשרות אלפים. המרכיב המשמעותי ביותר באמונה של היהדות המשיחית הוא שישוע הינו המשיח המובטח מהתורה הנביאים והכתובים, אשר נשלח אל בני האדם על-מנת להחזירם אל דרך הישר. ולהביא תיקון לעיוות שנוצר כאשר האדם הראשון נפל בחטא הקדמון.

 


מקורות האמונה בישוע


האמונה כי ישוע הוא משיח ישראל והעמים - שנכח בחיי המין האנושי פעם אחת לפני כ-2000 שנה וצפוי לעשות זאת שוב באחרית הימים, אז הוא גם יחולל שינוי משמעותי בעולם - היא הבסיס לאמונה של כל יהודי משיחי.


מקור האמונה הזו של היהדות המשיחית הוא נבואתו של הנביא ירמיה, אשר מפורטת בפרק ל"א בספר המוקדש לנביא חשוב זה: "הנה ימים באים נאום ה' וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה" - לתפישתם של היהודים המשיחיים אלוהים כרת ברית חדשה זו באמצעות ישוע המשיח כשהוא מת על הצלב וקם לתחייה מן המתים.


הקפדה על קיום מצוות 


מאפיין בולט נוסף של חיי היהודים המשיחיים הינו ההקפדה על קיום מצוות המוסר הכתובות בתורת משה, אולם הם אינם מקפידים בקיום מצוות התלמוד, כגון נטילת ידיים או הפרשת חלה ואינם רואים במצוות אלה, כמחייבות שכן על-פי אמונתם הן אינן מצוות שאלוהים ציווה.


חיי הקהילה של היהודים המשיחיים


היהודים המשיחיים חיים בקהילות מגובשות שמקיימות פעילויות שונות בצוותא. הפעילויות המרכזיות והעיקריות הן קריאה משותפת בכתבי הקודש, שמבחינת יהודי משיחי כוללים כאמור הן את התנ"ך והן את הברית החדשה, ושרים שירי הלל לאלוהים ברוח הכתובים והמשיח. הקהילות קטנות יחסית וכל קהילה משיחית מונה כמה עשרות מאמינים, ובראש כל קהילה עומד אדם המוגדר כ"רועה".


הפצת הבשורה


עוד מאפיין משמעותי של היהדות המשיחית היא הפצת האמונה בישוע כמשיח וכבנו של האלוהים. מרבית חברי הקהילות המשיחיות לוקחים על עצמם את המחויבות להפיץ את הבשורה על המשיח ולספר את סיפורו של ישוע מנצרת. בנוסף עוסקים יהודים משיחיים רבים בפעילות הומניטרית ומסייעים להורים יחידנים, לחיילים בודדים, לחוזרים בשאלה, לנרקומנים ולבני אדם נוספים הזקוקים לתמיכה, בין אם כלכלית ובין אם נפשית. אדם שמצטרף ליהדות המשיחית עובר טקס שבמרכזו טבילה, בדומה לטבילה במקווה כשאדם מחליט להיות חלק מהיהדות הרבנית וכמובן בדומה לאירוע המכונן בחייו של ישוע.


הפרשנות הגמישה של כתבי הקודש


מבחינת היהדות המשיחית ישנה כאמור הבחנה בין התורה שבכתב לבין התורה שבעל פה, ובנוסף אומצה הברית החדשה כחלק מכתבי הקודש. היהודים המשיחיים מבינים את התורה לאור הברית החדשה השופכת אור על הדברים הכתובים בה, ומאפשרים לכל חבר בקהילה להביע את עצמו ולבחון את אמיתות הכתובים בינו לבין אלוהיו. הפרשנות של התנ"ך נעשית תחת הכוונתו של הרועה בכל קהילה תוך כדי דיונים בין חברי הקהילה ולעתים גם באופן אישי בין היהודי המשיחי לבין עצמו.


המעמד החוקי של היהדות המשיחית


יהודי משיחי עדיין לא מוגדר באופן חוקי כיהודי, ועל כן חוק השבות לא חל עליו. הבסיס לכך הוא פסיקה של בית המשפט העליון בראשותו של אהרון ברק, עוד בשנות ה-80 של המאה העשרים, וזאת לנוכח ההבדלים המשמעותיים בין היהודים המשיחיים לבין היהודים המסורתיים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
1 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.