הדרשות החשובות של ישוע המשיח מנצרת

27.11.2017

ישוע המשיח הוא אחת הדמויות היותר מרתקות בהיסטוריה של המין האנושי - וגם אחת המשפיעות ביותר, כמובן. בפרט כדאי להכיר את הדרשות החשובות שמשיח ישראל נשא ואת משליו.

 

הדרשה על ההר

הנאום המזוהה ביותר עם ישוע המשיח, כמו גם זה המפורסם ביותר, הוא הדרשה על ההר. כפי שניתן להבין מהשם, זהו נאום שנישא על הר, וליתר דיוק הר האושר - עפ"י המסורת המקובלת זהו הר נחום של ימינו שמשקיף על הכנרת מצפון לה - והוא גם מצוטט בבשורה על פי מתי, שבברית החדשה.

 

ההערכות הן שנאום זה נישא על-ידי ישוע בשנת 30 לספירה, לאחר שכבר היה מנהיג רוחני חשוב ומוערך. תפישת העולם שבאה לידי ביטוי בדרשה על ההר מתקדמת מאוד לאותם זמנים, ומהווה גם בימינו מגדלור שראוי להתנהל לאורו, ולמעשה זהו הבסיס להתנהלות חייו של כל אדם הבוחר ללכת אחרי ישוע.

 

הדרשה על ההר כולל בין השאר את ההמלצה הידועה של ישוע על הפניית הלחי השנייה (במקום ה"עין תחת עין" התנ"כי) וזאת כבסיס להתנהגות אי אלימה באופן כללי, ייחוס משמעות עמוקה לסליחה, הבנה כי העולם הבא חשוב מהעולם הזה, עשיית מעשים טובים בצנעה ולא לשם קבלת תמורה ועוד. בנוסף טבע נאום זה מספר ביטויים שבהם משתמשים גם בימינו, כמו למשל "מלח הארץ" ו"טול קורה מבין עיניך" (כלומר התבוננות פנימית לפני שמבקרים את הזולת).

 

הדרשה על המישור

גם הדרשה על המישור - שכפי שניתן להבין משמה נישאה במישור, בניגוד לדרשה על ההר- מדגישה את חשיבותה של אי האלימות. את הדרשה הזו נשא ישוע המשיח בפני 12 השליחים וכן תלמידים אחרים וקהל נוסף, והיא מוזכרת בספר הבשורה על-פי לוקס.

 

באופן כללי ישנו דמיון בין התוכן של הדרשה על ההר והתוכן של הדרשה על המישור, ובין השאר גם בנאום זה מבהיר ישוע שחשוב לאהוב גם את האויבים, שרצוי להבין שעיוור אינו יכול להוליך עיוור אחר (כמשל לכך שתלמידים לא יכולים להתעלות על מוריהם), שמומלץ לעשות לאחרים את מה שאנחנו רוצים שיעשו לנו, ושמוטב לקיים מערכות יחסים של לתת ולקבל ולא של לשפוט ולהישפט.

 

השומרוני הטוב

משל חשוב אחר שמזוהה עם תפישת עולמו של משיח ישוע הוא "השומרוני הטוב". כמו הדרשה על המישור, גם השומרוני הטוב מופיע בבשורה על-פי לוקס. במשל זה מספר ישוע על אדם ששכב פצוע לצד הדרך ולא קיבל עזרה מכהן ומלוי שעברו במקום, ואילו מי שנחלץ לעזרתו היה דווקא שומרוני, שביהדות נחשב לנחות ביחס לכהן וללוי וביחס לכל יהודי אחר. אותו שומרוני חבש את פצעי האדם, הביא אותו לפונדק ואפילו שילם מכספו על-מנת שאותו פצוע יוכל להתארח בפונדק. באמצעות משל זה, שטבע את הביטוי "השומרוני הטוב", מבהיר ישוע מהי המשמעות העמוקה של "ואהבת לרעך כמוך". כדאי לדעת שבמספר מדינות קיים חוק ברוח זו, שמספק לכל מי שעוזר לפצוע הגנה משפטית מפני תביעה שעלולה להיות מוגשת נגדו בגין הגשת העזרה.

 

ההשתנות של ישוע המשיח

אירוע משמעותי אחר בחייו של ישוע נקרא ההשתנות. אירוע זה מתואר בספר הברית החדשה לא פחות מ-3 פעמים (בבשורה על פי מתי, בבשורה על פי לוקס ובבשורה על פי מרקוס), דבר שמעיד על חשיבותו. נהוג להעריך שהמקום בו התרחשה ההשתנות הוא הר תבור של ימינו, ויש המתעקשים כי האירוע התרחש דווקא בהר החרמון, בהר ההשתנות תלמידיו ששהו עמו על ההר, ראו את ישוע לראשונה עם מלוא כבודו הרוחני, עד לאותו האירוע הם ראו אותו כאדם רגיל כמוהם, כריזמטי מאד, ממגנט ובעל יכולות על-טבעיות, אך במראהו הוא היה נראה כאחד האדם. בהר ההשתנות, ישוע לבש כבוד. כמו משה שעור פניו קרן בהר סיני משהייתו בחברת האלוהים, כך גם ישוע פניו קרנו, אך להבדיל ממשה שעורו קרן ממקור חיצוני לו, פניו וגופו של ישוע קרנו מתוך תוכו, שכן הוא הוא ההווה והיה ויבוא.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
1 + 7 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.