5 דברים שלא ידעתם על היהודים המשיחיים

8.05.2018

לצד הדתות הגדולות, יהדות, נצרות ואסלאם, ישנן בעולם עוד לא מעט אמונות. אחת מהן היא היהדות המשיחית, שחבריה קוראים הן את התנ"ך, והן את הברית החדשה ולתפישתם ישוע הוא המשיח אשר נשלח על ידי אלוהים על מנת להראות לבני האדם מהי הדרך הנכונה להתנהל, ולקרב אותנו אליו. בישראל, על פי הערכות שונות, ישנם כ-20,000 חברים בקהילות השונות המרכיבות את היהדות המשיחית, וכדאי לדעת עליהם מספר דברים.


1. ישוע בעיני היהודים המשיחיים


היהודים המשיחיים רואים בישוע את המשיח, ומאמינים כי הוא אלוהי אברהם יצחק ויעקב שנולד לעולם הזה כבן אדם. הסיבה לכך שהוא נשלח אל בני האדם הייתה הקושי של המין האנושי להיצמד אל דרך הישר ולהתנהל בהתאם לרצונו של האלוהים, בין אם כי לא הבינו את רצונו, בין אם כי לא רצו בכך, או בין אם שלא הייתה בהם את היכולת להתנהל על פי הסטנדרט שאלוהים קבע. כשהחטא התרבה בעולם והייצר הרע איים לגבור על הטוב, שלח אלוהים את בנו על-מנת שיציג בפנינו את תורת המוסר לפיה יש להתנהל כך שהחיים על פני כדור הארץ יהפכו לגן עדן עבור כולנו. בנוסף מאמינים היהודים המשיחיים, בדומה לאמונה הנוצרית המקובלת, כי בעתיד תתרחש ביאה שנייה של המשיח וכי ישוע ישוב כדי למלוך לעולם. על-פי התרחיש של היהדות המשיחית לאחרית הימים, יתנהל מאבק סופי ודרמטי בין הטוב לרע, הטוב ינצח ובמשפט שיהיה לכל בני האדם, המאמינים יקומו לתחייה מן המתים. 


2. הפרשנות האישית של כתבי הקודש


בניגוד לרוב הזרמים ביהדות, היהודים המשיחיים דוחים את רוב הדברים הכתובים בתורה שבעל פה המקובלת, ובוחרים להבין בהדרכת הרוח את כתבי הקודש השונים. היהדות המשיחית מדגישה את הצורך בהבנה מעמיקה של התנ"ך כמו גם של הברית החדשה, להסיק את המסקנות המתבקשות ולהתנהל בהתאם.


למעשה, גם האמונה בברית החדשה נובעת מהבנה ייחודית של התנ"ך, וליתר דיוק של פרק ל"א בספר ירמיהו. בפרק זה מנבא ירמיהו כי יבוא יום ובו ה' יכרות ברית חדשה עם בית ישראל ועם בית יהודה, וזאת לאחר שברית סיני הופרה על-ידי בני האדם: "הנה ימים באים… וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה, לא כברית אשר כרתי… ביום החזיקי בידם להוציאם מארץ מצרים". לתפישת היהודים המשיחיים, חיבורי הברית החדשה מתארים את אותה הברית חדשה אשר עליה דיבר ירמיהו.


3. השבת ביהדות המשיחית


כחלק מתפישת העולם לפיה התורה שבעל פה אינה מחייבת, יהודים משיחיים לא מקיימים את כל המצוות הנהוגות ביהדות אלא רק את חלקן. בפרט נוהגים חלק מהיהודים המשיחיים לא לשמור את השבת על פי ההלכה. לעומת זאת כן נעשה שימוש בסמלים המזוהים עם היהדות דוגמת מגן דוד ומנורה.


4. ההקפדה על חיי קהילה


היהודים המשיחיים חיים בקהילות, ומייחסים לכך חשיבות רבה. בראש כל קהילה, שעשויה למנות כמה עשרות חברים עד כמה מאות, עומד אחד החברים המוגדר כ"רועה". הקהילה מקיימת פעילויות שונות ובפרט תפילה וקריאה משותפת בכתבי הקודש וכן את הפצת הבשורה. מאפיין נוסף של הקהילות המשיחיות הוא פעילות הומניטרית ותמיכה כלכלית ונפשית במי שזקוק לכך.


5. ההכרה ביהדות על פי החוק


כדאי לדעת כי על פי החוק בישראל, ובפרט על פי חוק השבות, יהודים משיחיים אינם מוכרים כיהודים. הרקע לכך הוא פסיקתו של בית המשפט העליון עוד בימי השופט אהרון ברק (בשנות השמונים של המאה ה-20) כי אמונה כי ישוע הוא המשיח ובן האלוהים, ויצירת קהילות מיוחדות על-מנת להפיץ אמונה זו, עומדות בסתירה מהותית לקונצנזוס הרחב שקיים כיום, ועל כן גם אם היהדות המשיחית מגדירה את עצמה כיהדות, מדינת ישראל רואה ביהודים המשיחיים "בני דת אחרת", למרות השתייכותם הברורה לעם היהודי, יהודים משיחיים רבים נספו אף הם בשואה בשל היותם יהודים, ועל פי הגדרת חוק השבות המקורי, כל יהודי אשר נרדף בשל היותו יהודי זכאי לעלות לישראל.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
10 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.