מי המשיח על-פי האמונות השונות ומה יקרה בימיו?

6.11.2018

ישנם כמובן לא מעט הבדלים בין יהודים לבין מוסלמים לבין נוצרים. גם בתוך כל דת ישנם מספר זרמים וביניהם שוני בלתי מבוטל. אבל במקביל ישנו גם מכנה משותף משמעותי בין כל האמונות, ואחד המקומות שבהם רב הדמיון על ההבדל הוא ברעיון המשיח: לגבי השאלה מי המשיח אמנם ישנם הבדלים, אבל כמעט כולם מסכימים כי מתישהו יבוא משיח וכי הוא ישנה באופן דרמטי את החיים של כולנו ולמעשה יהפוך את כדור הארץ לגן עדן עלי אדמות. במאמר זה תוכלו לקרוא אודות רעיון המשיח בדתות שונות ולהתוודע למשיחים על-פי היהדות (בן דוד ובן יוסף), לישוע שעתיד לחזור אל העולם פעם השנייה ולמהדי הלא הוא המשיח על-פי האסלאם.

מהדי

על-פי האמונה המוסלמית, מי שיושיע את המין האנושי מאי הצדק והאלימות הוא המהדי. פירוש המילה בערבית הוא "המונחה" והכוונה היא כי האל מנחה את צעדיו. בדומה ליהדות, אין אזכורים אודות המהדי בקוראן עצמו אלא רק בחדית', קבצים שבהם מפורטות המסורות שבעל-פה. עוד כדאי לדעת כי ישנם הבדלים בין הסונים לשיעים מבחינת תפישת המשיח ובפרט לגבי השאלה מתי יבוא המשיח: לפי השיעים, המהדי כבר כאן. הוא נולד לפני כ-1,300 שנה אולם נאלץ להסתתר מבני האדם שכן עדיין לא הבשילו התנאים המתאימים. על-פי הסונים, המהדי יהיה אחד מצאצאיו של הנביא מוחמד ויתגלה כשיהיה בן 40 - ואז כולנו נדע מי המשיח. באופן כללי אצל הסונים האמונה במשיח פחות דומיננטית, כשאחד ההסברים לכך הוא שלאורך ההיסטוריה השיעים היו אלה שנשלטו על-ידי הסונים ועל כן נזקקו לרעיון של בוא המשיח.

האמונה הרווחת בקרב המאמינים השיעים כוללת את "ההיעלמות הקצרה" - פרק זמן בן 67 שנים במאה ה-9 שבו המהדי לא היה נגיש לציבור הרחב אלא תקשר איתו באמצעות נציגים - ואת "ההיעלמות הארוכה", משנת 940 ועד ימינו אנו. הגישה המקובלת היא שעל המאמינים כי התשובה לשאלה מי המשיח היא המהדי המסתתר לפעול על-מנת שהעולם יהיה מוכן לחזרתו ובפרט לקדם את האסלאם ולהיאבק בשחיתויות, חוסר צדק וניצול המונים. ההיעלמות הארוכה נתפשת גם כמבחן למאמינים ולחוסנם הרוחני.

משיח בן דוד ומשיח בן יוסף

על-פי היהדות לשאלה מי המשיח שתי תשובות, שכן בבוא העת יגיע תחילה משיח בן יוסף ולאחריו משיח בן דוד. תפקידו של הראשון הוא להכין את התשתית הלוגיסטית לגאולה ואילו השני יוביל את העם אל השלמות הרוחנית והגאולה המלאה. ישנם פוסקים אשר מאמינים כי משיח בן יוסף ימות בטרם הגעתו של בן דוד (כך למשל המהר"ל גרס כי במסגרת מלחמת גוג ומגוג שתקדם לאחרית הימים, בן יוסף ימצא את מותו) וישנם אחרים (למשל הגר"א) שהאמינו כי אין הכרח שהמשיח הראשון ימות.
התפקיד השני של המשיח – משיח בן דוד, הוא להנחיל שלום כלל עולמי בעולם ולמלוך בירושלים על עמו ישראל ועל כל שאר העמים.
ביהדות ישנן עוד מחשבות רבות אודות המשיח, ישנם כאלה הטוענים שכל יהודי הוא המשיח, או שהמשיח הוא רק הגדול בתורה בכל דוד ודור, ויש כאלה הטוענים שהוא כבר מסתובב בקרבנו בדומה לאיסלם, אך מחכה לשעת הכושר להתגלות לעם.

ישוע

המאמינים בישוע טוענים כי הוא המשיח המובטח לעם ישראל ולכל שאר העמים, וכשהוא הופיע ובא בפעם הראשונה לפני כאלפיים שנה, הוא הגיע כמשיח בן יוסף. הוא מת כפי שניבאו הנביא ישעיה בפרק נ"ג, ודניאל בפרק ט' פסוק כד.

האמונה המשיחית טוענת כי במותו המשיח מכפר על חטאי המין האנושי, עבור היהודי בראשונה וגם עבור הלא יהודי, והאמונה בו מביאה את הגאולה האישית לכל אדם. על פי האמונה המשיחית, ישוע המשיח קם לתחייה ביום השלישי למותו ולראייה לכך ניתן למצוא כי קברו ריק. לאחר ארבעים יום בהם התגלה לכחמש מאות איש מתלמידיו, הוא עלה לשמיים בעננים וכך הוא עתיד לחזור – בענני השמים כפי שניבא דניאל בפרק ז' – זאת תהיה ביאת המשיח והופעתו בפעם השנייה. ובכך למעשה הוא יהווה גם את התפקיד של משיח בן דוד , אשר ימלוך בירושלים ויביא שלום כלל עולמי.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
3 + 8 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.