הקשר הישיר לאל של כל יהודי משיחי

הקשר הישיר לאל של כל יהודי משיחי
27.11.2017

רעיון האלוהות - כלומר ישות שהיא מעל לבני האדם והיא גם זו שבראה את עולמנו ומנהלת אותו ביד רמה - קיים בכמעט כל החברות על פני כדור הארץ ומשותף לרבים בכל רחבי העולם. בדרך כלל מי שמאמין בקיומו של אל כזה או אחר מנהל איתו מערכת יחסים באמצעות מתווכים שונים ובפרט אנשי דת (בין אם כמרים עבור הנוצרים, בין אם רבנים עבור היהודים, בין אם קאדי ומופתי עבור המוסלמים וישנן עוד דוגמאות).

יחד עם זאת אמונה באל לא מחייבת תלות בגורמים מתווכים - כל אדם מאמין יכול לקרוא בעצמו בכתבי הקודש, להבין מהו רצונו של האלוהים ולהתנהל בהתאם. מי שמתנהל בדיוק בדרך זו הם היהודים המשיחיים, שמתעמקים הן בתנ"ך והן בברית החדשה (שבה הם רואים המשך ישיר של התנ"ך), המאמינים בישוע, סבורים  כי ישוע הוא המשיח בן האלוהים הנשלח על-ידו כדי לתת לנו בני האדם סליחת חטאים, רפואה ושחרור ולהוות דוגמה לבני האדם שסטו מדרך הישר, לעודד אותם לשנות את דרכיהם. היהודים המשיחיים בעיקר מעדיפים את הלימוד, ההתעמקות ואת חקר האמת על פני הסתמכות אוטומטית על אנשי דת.

 

מה היחס של היהודים המשיחיים למצוות?

אם אנשי הדת מדגישים בעיקר את חשיבות קיום המצוות, כלשונן וככתבן, הרי שעבור יהודים משיחיים חשובה הרבה יותר המהות - כלומר הבנת רצונו האמיתי של האל, ישירות באמצעות קריאת ספרי הקודש ולא על בסיס פרשנויות כאלה או אחרות. בהתאם המצוות השונות - ובהן שמירת שבת, ברית מילה, הדלקת נרות ועוד - אינן חובה עבור היהודי המשיחי כתנאי לרצות את האלוהים אלא בחירה מתוך מערכת יחסים אישית איתו.

 

באופן דומה גם היחס של יהודים משיחיים לתורה שבעל פה אמביוולנטי ולא אחיד. למעשה חלק גדול מהיהודים המשיחיים מאמינים כי אין תורה פרט לזו הכתובה, לעומת אחרים בקרב היהודים המשיחיים, המאמינים כי אכן ניתנה תורה שבעל-פה, אך לא כל מה שכתוב בתורה שבעל-פה הוא מאלוהים, כי אם תוספת מאוחרת של הרבנים.

 

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי בנוסף להבנה האישית של כל יהודי משיחי, ולקריאה העצמאית בתנ"ך ובברית החדשה, נוהגים חברי הקהילה גם ללמוד בצוותא, בקבוצות לימוד, ולעתים להתפלל תוך כדי דיונים אודות הכתוב בספרי הקודש.

 

כיצד נתפש ישוע בעיני יהודי משיחי?

בניגוד לזרמים דתיים בנצרות המאמינים כי ישוע היה משיח בלבד, היהדות המשיחית גורסת כי אותה דמות מרתקת שבמידה רבה עיצבה את העולם המוכר לנו כיום הייתה גם בן-אדם וגם בן-האלוהים. רעיון המשיחיות הוא רעיון אוניברסלי נפוץ, וביהדות למשל מאמינים בשני משיחים, משיח בן יוסף שיכין את הקרקע לגאולה המושלמת יסבול וימות, ומשיח בן דוד שיוביל את העולם לגאולה הרוחנית המיוחלת - מבחינת היהודים המשיחיים ישוע היה גם משיח בן-יוסף והוא גם משיח בן דוד שבהופעתו השניה יביא את השלום העולמי המובטח בנביאי התנ"ך. ישוע הוא המשיח שלמעשה הקריב את עצמו על-מנת שבני האדם יוכלו ללכת בדרך הישר, מתוך הידיעה שאלוהים אוהב אותם וסולח להם על כל חטאיהם, כי המשיח כיפר עליהם שחרר אותם והוציא אותם מהחושך אל האור. והאמונה בו – נותנת לכל המאמין במשיח ישוע חיי עולם.  מתוך חיי האמונה היהודים המשיחיים רואים את קיום המצווה "ואהבת לרעך כמוך", כערך עליון ופועלים למימוש חיי אחווה וחסידות. אלמנט נוסף בחייו של המאמין בישוע המשיח הוא הפצת הבשורה - עבור יהודי משיחי הפצת הבשורה היא אחד המרכיבים החשובים ביותר, כחלק מלקיחת האחריות המאפיינת באופן כללי קהילה זו (בזכות הוויתור על התיווך בינם לבין אלוהים).

 

מדוע מאמינים היהודים המשיחיים בברית החדשה?

מבחינת היהדות המשיחית, הברית החדשה היא כאמור המשך ישיר לתנ"ך. הוכחה לכך מוצאים היהודים המשיחיים בספר ירמיהו, ובנבואתו המפורסמת "הנה ימים באים… וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה" - כלומר ברית חדשה בין אלוהים לבין בני האדם לאחר שאלה הפרו את ברית סיני.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
9 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.