משיח בן דוד כבר כאן, או עדיין לא?

26.12.2018

אחת האמונות המרכזיות ביהדות היא שביום מן הימים יגיע משיח - משיח בן דוד ליתר דיוק - ויגאל את העם היהודי ולמעשה את המין האנושי כולו. איש אינו יודע בוודאות מתי יגיע אותו משיח ואיתו העולם הנחשק שכולו טוב, אבל כדאי לדעת כי ישנם המאמינים כי משיח בן דוד כבר הגיע כך ושגאולת האדם כבר בהישג יד.

 

האמונה במשיח בן דוד

 

משיח בן דוד הוא אחד הדמויות המרכזיות בתפישת חכמי היהדות לאורך הדורות. דמותו של משיח בן דוד מוזכרת מספר רב מאוד של פעמים בספרות חז"ל, כמובן בהקשרים חיוביים מאוד. לפי חז"ל, המשיח הוא זה שמיועד כבר מראשית הבריאה להוביל את עולמנו לכלל שלמות, כך שמשיח הוא מושג יסוד בדיוק כמו בית המקדש, התורה והתשובה. חז"ל אף מייחסים התרחשויות שונות בתנ"ך כגון מעשי יהודה ותמר כחלק מכוונתו של אלוהים להוביל לביאת המשיח.

 

גם לפי הרמב"ם האמונה במשיח היא מרכיב מרכזי ביהדות. למעשה הרבה הרמב"ם לעסוק בסוגיית המשיח, שמבחינתו מהווה אחד מתוך 13 הנדבכים העיקריים של האמונה היהודית.

 

האם יש יותר ממשיח אחד?

 

עוד לפני הניסיון למצוא תשובה לשאלה האם משיח בן דוד כבר כאן כדאי לדעת כי התפישה המקובלת ביהדות היא שישנם למעשה שני משיחים: משיח בן יוסף ומשיח בן דוד. משיח בן יוסף מוזכר בתלמוד ובמספר מדרשים מאוחרים, כשהתפישה המקובלת מבחינת מי שמאמין בקיומם של שני המשיחים הנ"ל היא שתחילה יופיע משיח בן יוסף, ותפקידו הוא להכין את הקרקע לבואו של משיח בן דוד. משיח בן יוסף הוא זה שייצור תשתית לוגיסטית, כלומר הוא אחראי על הפן המעשי של הגאולה, בעוד משיח בן דוד אחראי על הפן האידיאולוגי והרוחני, ובזכותו עם ישראל יגיע לשלמות רוחנית. אגב, יש הטוענים כי חוזה המדינה בנימין זאב הרצל הוא משיח בן יוסף.

 

כמובן שבאמונות דתיות אחרות ישנם משיחים אחרים, ואם למשל תשאלו יהודי משיחי התשובה לשאלה מיהו המשיח היא כמובן ישוע, מי שקורותיו מסופרים בספרי הברית החדשה.

 

האמנם המשיח כבר כאן?

 

לכאורה האמונה כי משיח בן דוד כבר כאן מופרכת לחלוטין, שכן אנחנו חיים בעולם שרחוק מאוד משלמות רוחנית, ובוודאי שלא מתקיימים המרכיבים השונים של אחרית הימים כפי שהם מתוארים במקומות שונים (למשל "נמר עם גדי ירבץ"). בנוסף כדאי לזכור שלאורך ההיסטוריה כבר היו מי שנתפשו - או הכריזו על עצמם - כמשיחים, ולבסוף הם התגלו כמשיחי שקר.

 

יחד עם זאת כדאי לדעת שב-2005 הצהיר הרב כדורי כי אנו נמצאים כבר בתקופת משיח בן דוד. הרב המקובל הסביר כי הוא עסוק בקירוב הרחוקים אל עולמה של תורה, וכי הוא לא ישב בלשכה כזו או אחרת אלא יעביר את דברים באפיקים שונים (כולל כלי התקשורת), והמנהיגות שלו תנבע מכושר הדיבור ומכך שהמציאות תיברא בהתאם לדבריו. אמירה מעניינת נוספת של הרב כדורי בהקשר לעובדה כי משיח בן דוד הגיע היא שהתגלותו תפתיע רבים, שכן הוא מוכר אך לא כמשיח. לגבי האמונה בו, ציין הרב כדורי כי לא כולם יכירו בו מיד, ולמעשה בשלב ראשון רק בודדים יזהו את היותו משיח.  על כן טוב ונכון לבחון את הכתוב בברית החדשה לאור התנ"ך ולנסות להבין מדוע אחוז מהעם היהודי ומילוני אנשים מאמינים כי ישוע הוא המשיח המובטח.

 

מה מאפיין את אחרית הימים?

 

אם התשובה לשאלה האם משיח בן דוד כבר כאן היא חיובית, כדאי לכולנו לדעת מה מאפיין את אחרית הימים, התקופה בה המשיח ימלוך על הארץ. בין המאפיינים הבולטים: התעוררות רוחנית משמעותית, שגשוג שישפר את חיי כולם, התבטלותו של היצר הרע, חיים בשלום והרמוניה בין כל בני האדם ולפי הרב קוק גם תיפסק אכילת בעלי חיים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
7 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.