האם מלך המשיח הגיע כבר?

13.09.2018

ישנם הבדלים רבים ומשמעותיים בין הדתות השונות בעולם. כמו-כן, בתוך כל דת ישנם זרמים - המוסלמים למשל נחלקים לסונים ושיעים ואילו ביהדות ישנו הזרם האורתודוקסי, הזרם הרפורמי, הזרם הקונסרבטיבי והיהדות המשיחית - וביניהם לא מעט הבדלים. אבל ישנו גם מכנה משותף למרבית המאמינים בעולם: הציפייה להגעתו של מלך המשיח ולמעשה ישנם גם כאלה המאמינים כי מלך המשיח כבר בא. האמונה במשיח ובביאתו היא חלק מהציפייה לעולם טוב בהרבה בזכותו של אותו משיח וכדאי להכיר את התפישות הרווחות בנושא מרתק זה.

מאין נובעת האמונה כי מלך משיח הגיע?

על-מנת להבין את האמונה כי מלך המשיח הגיע כבר לעולמנו ומדוע היא נוצרה, נדרשת קודם כל תשובה לשאלה מי הוא המשיח. על-פי יהודים משיחיים (וגם המשיחיים שאינם יהודים) המשיח הוא לא אחר מאשר ישוע - ומאחר שישוע כבר הסתובב בעולם, ולמעשה כאן בישראל לפני כ-2,000 שנה, הרי שניתן לומר בפה מלא כי המלך המשיח כבר הגיע.

יחד עם זאת גם על-פי אמונה משיחית זו, חרף העובדה כי מלך המשיח כבר הגיע, אין פירוש הדבר שאין ציפיה לקראת בואו: עבור היהודים המשיחיים ביאת המשיח התרחשה כפי שמתואר בברית החדשה ונובא בספר דניאל בפרק ט, כד. והוא עתיד לחזור כפי שהוא עלה לשמים בענני השמים כפי שמתואר בחזונו של דניאל בפרק ז'.  וכפי שהבטיח לתלמידיו. אירוע זה נקרא "הביאה השנייה" והוא כולל אסונות טבע רבים, משפט על העולם ומלחמה קשה עד מאוד שלאחריה יוכלו בני האדם, בני כל הדתות, ליהנות משלווה, הרמוניה מלאה וחיים של נחת.

הגעתו של ישוע לעולם לפני אלפיים שנה, כך על-פי אמונה זו, התרחשה משום שבני האדם ובפרט העם היהודי הפרו את הברית שאלוהים כרת עמהם בסיני, ואף אדם לא הצליח לעמוד בסטנדרט שאלוהים הציב לנו בתורת משה. על-מנת להשיב את המין האנושי אל דרך הישר, שלח אלוהים את בנו, אשר נקרא בארץ, ישוע, כדי לתת לעם היהודי ולכל שאר העמים, כפרה וסליחת חטאים, הצדקה וישועת עולמים לכל הבוחר לקבל ולהאמין בו.

המאמינים בישוע רואים בברית החדשה את המשכו של התנ"ך המנבא אודותיה בספר ירמיהו, בפרק ל"א שם מופיע הפסוק: "הנה ימים באים נאום ה'; וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה. לא כברית אשר כרתי את אבותם ביום החזיקי בידם להוציאם מארץ מצרים" - כלומר ה', שהתאכזב מכך שבני ישראל לא קיימו את הברית עימו, מבין כי יש צורך בברית חדשה וכדי לכונן אחת כזו שולח את ישוע המשיח - וזו הסיבה שבגללה מלך המשיח הגיע כבר.

היהודים המשיחיים כמו גם המשיחיים שאינם יהודים, מאמינים כי אלוהים – יהוה ירד למטה והפך להיות אחד כמונו בני האדם. גם הקבלה בספר הזוהר, אומרת כי המשיח הוא בן האלוהים, והתנ"ך מצביע על-כך בספר ירמיה בפרק כג' בפסוקים ג-ה.

מה יקרה בעולם לאחר שמלך המשיח ישוב אליו?

במקביל לשאלה האם מלך המשיח הגיע כבר ישנו דיון ער סביב הסוגיה מה יקרה בעולם לאחר שהמשיח יחבור אלינו. עפ"י הזרמים ביהדות שמאמינים במשיח בן דוד ובמשיח בן יוסף, אחרית הימים מורכבת מהשלבים הבאים: תחילה תתרחש מלחמת גוג ומגוג (מלחמה עקובה מדם בהשתתפות מדינות רבות), לאחר מכן יגיע תורו של עידן אשר נקרא אתחלתא ד'גאולה והוא יכלול התעוררות משמעותית מבחינה רוחנית. השלב הבא הוא הגעתו של המלך המשיח, וכשזה יגיע העולם יגיע לתקופה של שגשוג ופריחה - היצר הרע יתבטל, "וגר זאב עם כבש", אכילתם של בעלי החיים תיפסק (לפי הרב קוק) וכל בני האדם יחיו בשלום ובהרמוניה. וכך גם רואים זאת היהודים המשיחיים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
15 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.