מיהו משיח בן דוד ואיך ייראה העולם לאחר בואו?

19.03.2019

מדוע אנחנו זקוקים למשיח?


האמונה בקיומו של משיח שגם אם יתמהמה בוא יבוא משותפת כאמור לכל הדתות. היהודים המשיחיים והנוצרים מאמינים כי זהו ישוע מנצרת, למוסלמים יש את המהדי ורבים מהוגי הדעות היהודיים לאורך ההיסטוריה דיברו גם הם על משיח - בן דוד.


הצורך במשיח מובן: המציאות של רובנו אינה פשוטה, וכולנו מודעים לסבל הרב שיש בעולם. תמיד רצוי לפעול למען צמצום הסבל ועזרה לחלשים, אבל הכוח של כל אחד מאיתנו מוגבל, ולכן באופן טבעי ישנה שאיפה שיבוא אדם שביכולתו להביא לתיקון שורשי ויסודי בעולם, תיקון יציב שיישמר למעשה לנצח כך שהחיים של כולנו יהיו טובים באמת.


מה אמר הרמב"ם על המשיח?


אחד מהוגי הדעות הבולטים שהרבה לעסוק בדמותו של משיח בן דוד הוא הרמב"ם. לפי כתבי הרמב"ם ביאת המשיח צריכה להיות אחת האמונות העיקריות של כל יהודי. למעשה כתב הרמב"ם כי מי שמכחיש את רעיון בואו של משיח כמוהו כמי שכופר בתורה, בדיוק כפי שמי שמאמין כי הברית החדשה היא המשך ישיר לתנ"ך מקבל את הרעיון כי ישוע הוא שליחו של אלוהים.


לפי הרמב"ם המשיח יהגה בתורה יומם ולילה אם כי לא בהכרח יחולל ניסים, ולמעשה לפי תפישתו של רבי משה בן מיימון הציפייה לניסים שגויה, דבר הנוגד את נבואתיו של ישעיה הנביא אִמְרוּ לְנִמְהֲרֵי-לֵב חִזְקוּ אַל-תִּירָאוּ הִנֵּה אֱלֹהֵיכֶם נָקָם יָבוֹא גְּמוּל אֱלֹהִים הוּא יָבוֹא וְיֹשַׁעֲכֶם: אָז תִּפָּקַחְנָה עֵינֵי עִוְרִים וְאָזְנֵי חֵרְשִׁים תִּפָּתַחְנָה:  אָז יְדַלֵּג כָּאַיָּל פִּסֵּחַ וְתָרֹן לְשׁוֹן אִלֵּם – הרמב"ם מוסיף וטוען הזיהוי של המשיח כמשיח יהיה על סמך היכולת שלו למלא את ייעודו והוא הבאת גאולה לעולם, וזאת עשה ישוע המשיח כשהוא מת על הצלב וקם לתחייה, ובאמונה בו – כל המאמין נגאל ונושע.

ובביאתו בפעם השניה בענני השמים האו יביא ניצחון לעם ישראל על כל הגורמים העוינים לו כפי שגם הרמב"ם טוען. 


מיהו משיח בן יוסף?


נדבך נוסף באמונה היהודית היא שעוד לפני משיח בן דוד יגיע לעולם משיח בן יוסף. תפקידו של משיח בן יוסף יהיה להכין את הקרקע לגאולה השלמה וזאת מבחינה פרקטית. חלק מהוגי הדעות היהודיים סבורים כי משיח בן יוסף לא יזכה לראות את המשיח השני, בן דוד, מביא את הגאולה השלמה, אלא ימות קודם לכן. אחרים סבורים כי הוא יישאר בחיים. בכל מקרה לאחר השלמת הפן המעשי ניתן יהיה לעלות מדרגה לפן הרוחני של הגאולה.


אגב, יש המפרשים את כתביו של הרב קוק כאילו התכוון להכתיר את בנימין זאב הרצל, הראשון שהגה את הרעיון של מדינה ליהודים, כמשיח בן יוסף. למעשה יש גם הסבורים כי משיח בן דוד כבר כאן - אולם הקונצנזוס הוא שיש לנו עוד דרך לעבור כדי ליהנות מחבלי משיח.


הסברה כי יבוא קודם למשיח בן דוד, משיח בן יוסף נובעת מפסוקי התנ"ך הרבים המצביעים כביכול על שני ישויות, שתפקידן להושיע ולגאול, האחת סובלת ומתה ככפרה על חטאים, והשנייה באה בניצחון ומולכת על הארץ. אך ביהדות לא הבינו כי מדובר באדם אחד שיבוא פעמיים, פעם אחת עני ורוכב על חמור(זכריה ט, ט) ובפעם השניה לוחם המביא שלום כלל עולמי(זכריה ט, י)
מה מאפיין את אחרית הימים?


לאחר בואו של משיח בן דוד – הלוא הוא ישוע שעל-פי האמונה המקובלת הבטיח לתלמידיו רגע לפני הצליבה כי עוד ישוב לעולם וישלים את המהלך שהתחיל בו בשליחות האל - תגיע התקופה שנקראת אחרית הימים.


תיאורים שונים של אחרית הימים מופיעים בתנ"ך, בספרים מהתיאולוגיה הנוצרית ובכתבים רבים אחרים של תרבויות שונות. האזכור הראשון בתנ"ך מופיע כבר בספר דברים, ולפיו "ומצאוך כל הדברים האלה באחרית הימים ושבת עד ה' אלוהיך ושמעת בקולו" (פרק ד').


ברוב התיאורים של אחרית הימים ושל התקופה אחרי בואו של משיח בן דוד, השלב הראשון הוא מאבק מר במיוחד - מלחמת גוג ומגוג, ארמגדון, אפוקליפסה וכו'. לאחר מכן תבוא אתחלתא ד'גאולה ובסופו של דבר נגיע ליום שבו גר זאב עם כבש.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
6 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.