האם אחרי מלחמת גוג ומגוג משיח בן דוד יגיע?

האם אחרי מלחמת גוג ומגוג משיח בן דוד יגיע?
27.12.2017

אחד המונחים הקשורים אל ביאת המשיח על פי היהדות הקונסרבטיבית הוא מלחמת גוג ומגוג. על סמך האמונה המקובלת מלחמה זו מבשרת למעשה את הגעתו של משיח בן דוד, אם כי ישנן גישות הטוענות שתחילה יבוא המשיח ורק לאחר מכן תפרוץ מלחמה זו. כך או כך מלחמת גוג ומגוג תהיה המלחמה האחרונה ולאחר מכן יכיר המין האנושי כולו בגדולתו של אלוהים וישכון שלום לעד על פני כדור הארץ, ובנוסף בני האדם יפסיקו לסטות מדרך הישר אלא יתנהגו בהתאם לערכים הרצויים והראויים.

 

מהי מלחמת גוג ומגוג?

 

מלחמת גוג ומגוג נקראת כך על שם מי שיעמוד בראש הקואליציה שתצא נגד עם ישראל, גוג מלך מגוג. האזכור הראשון שלה בתנ"ך הוא בספר במדבר, לאחר שהעם מתאונן על המחסור בבשר - ואכן הסיבה האמיתית לפרוץ המלחמה היא ההידרדרות המוסרית של בני ישראל, שבגללה נגרמת גם פגיעה בכבודו של אלוהים, ועל כן - כך האמונה של היהודים הקונסרבטיביים המאמינים במשיח בן יוסף ומשיח בן דוד (הראשון מביא גאולה מעשית לעולם ומכין את הקרקע לבואו של השני, שיביא גאולה רוחנית ובעצם גאולה שלמה) - מחליט אלוהים ליצור מצב שבו יבינו בני ישראל עד כמה סטו מדרך הישר ולאחר שישלמו מחיר יקר, המלחמה הקשה, תבוא ההבנה כי יש ללכת בדרכי האל ואיתה הגאולה (כאמור לאחר מלחמת גוג ומגוג משיח יגיע, או שהוא כבר יהיה כאן, ותתחיל אחרית הימים).

 

גם על פי הנביא יחזקאל רק אחרי מלחמת גוג ומגוג,  משיח יוכל למלא את ייעודו, שכן בהיעדר מוסר, ובמצב שבו אדם לאדם זאב וכולם פוגעים בכולם ועל-מנת "להצליח" מדכאים את החלש ורומסים אותו, נדרשת הנהגה אמיתית - אבל לתחושתו של אלוהים אין כזו, ועל כן הוא עצמו לוקח את הפיקוד על עם ישראל ומסייע לו לנצח במלחמה הקשה ולצאת ממנה מחוזק.

 

הפקפוק בסמכותו של אלוהים

 

אחד המוטיבים החוזרים בתנ"ך הוא הפקפוק בסמכותו של אלוהים, שכאמור בסופו של דבר מוביל למלחמת גוג ומגוג (הגם שבתום אותה מלחמת גוג ומגוג משיח יגיע וחזון אחרית הימים יהפוך למציאות). בפרט כך היה לאחר יציאת מצרים, כשלמרות הנסים שחולל אלוהים העם לא סמך עליו. בנוסף דרש עם ישראל היתר לאכילת בשר, בעוד משה התנגד לכך שכן רצון האל היה אידיאלים גבוהים והימנעות מאכילת בעלי חיים. לעומת משה, יהושע בן נון ביקש מאלוהים "לבוא לקראת בני ישראל" ובסופו של דבר הוא סיפק להם בשר, אולם גם ראה בכך ירידה בדרגה מבחינה מוסרית.

 

מוטיב נוסף שמאפיין את בני ישראל לפני המלחמה המכרעת הוא הידמות לשאר העמים. גם מבחינה זו הייתה פסולה אכילת הבשר בעיני אלוהים, שכן הרצון לעשות זאת התעורר אצל בני ישראל כשראו עמים אחרים אוכלים בעלי חיים - כך על פי ספר יחזקאל, שבו גם מופיעה הנבואה אודות המלחמה הקשה וכן הנבואה על כך שלאחר מלחמת גוג ומגוג משיח יבוא ובני האדם יחזרו אל דרך הישר.

 

למה רק אחרי מלחמת גוג ומגוג משיח יכול לבוא לידי ביטוי?

 

כאמור סטייתם של בני ישראל מהליכה בדרכי האל מחייבת על-פי האמונה מלחמה קשה במיוחד, וזאת כדי לעורר אותם ולגרום להם לחזור אל דרך הישר. מעניין לגלות שגם בברית החדשה מתואר אירוע דומה - ארמגדון (שיבוש השם "הר מגידו"). עפ"י אמונה זו, יבוא יום ובו מלחמה קשה במיוחד תחריב את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו ורק המאמינים בישוע ובכללם העם היהודי שבאותה התקופה יכיר במשיחיותו של ישוע, ישרדו ויישארו בחיים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
10 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.