ביאת המשיח על-פי חזונו של הרב קוק

ביאת המשיח על פי חזונו של הרב קוק
27.12.2017

נושא ביאת המשיח מעסיק אנשים רבות, בני ובנות כל הדתות. אחד האישים שהרבו לעסוק ברעיון מרתק זה של גאולה כללית לעולם הוא הרב קוק, וכדאי להכיר את מאפייני המשיח והמשיחיות כפי שהם השתקפו בתפישת עולמו.

 

מיהו הרב קוק?

 

הרב אברהם יצחק הכהן קוק נולד ב-1865 בשטחי האימפריה הרוסית, עלה לישראל ב-1904 ועד מהרה התבלט כאחד מראשי הציונות הדתית. הגותו עסקה בנושאים רבים ומגוונים, ונחשבה (ועדיין נחשבת) כמקורית מאוד, הגם שיש בה לא מעט שמרנות. בניגוד ליהדות האורתודוכסית, הרב קוק הצהיר כי "הישן יתחדש, והחדש יתקדש", שכן הוא הבין כי היהדות אינה ישות קבועה ומסוגרת אלא מהות שמשתנה בהתאם להתפתחויות שונות, ובפרט הוא ביקש לחבר את היהדות לבין הציונות. כך למשל בהספד שכתב לאחר מותו של בנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים, דיבר הרב קוק על משיח בן יוסף, אותו משיח שמתניע את הגעת הגאולה לעולם ומכין את הקרקע מבחינה לוגיסטית לקראת ביאת המשיח הרוחני, משיח בן דוד (שמביא איתו גאולה רוחנית ועמוקה).

 

דגש חשוב נוסף בתפישת עולמו של הרב קוק היה התמקדות במציאת המאחד, ובפרט שילוב נכון בין אנושיות, לאומיות ודת. כמו כן הוא דגל במאבק על דרך החיוב, האמין בפיתוח המדע וקרא ליחס מכבד לכל חלקי האוכלוסייה (כולל זו הערבית, למרות המתח שהחל להשתרר בינה לבין היהודים שהגיעו לארץ ישראל).

 

ההתמוטטות המוסרית שלפני ביאת המשיח

 

מוטיב מרכזי בתפישת עולמו של הרב קוק לגבי ביאת המשיח הוא ההתמוטטות של מערכות המוסר בדור שלפני הגאולה. תפישה זו דומה במובן מסוים לאמונה של היהדות המשיחית, לפיה ישוע הוא המשיח (כמו גם בנו של אלוהים), שנשלח אל כדור הארץ עקב הסטייה המהותית של בני האדם מדרך הישר. בהקשר זה מופיע בכתבי הרב קוק ביטוי מוכר, "פני הדור כפני הכלב", שאותו פירש רש"י כהשוואה בין הנביחות והנשיכות של הכלבים לבין הפגיעה של בני האדם אלה באלה, ללא בושה.

 

הרב קוק טען כי שלב ה"עקבתא ד'משיחא", כלומר העידן שלפני בוא המשיח, בא לידי ביטוי בהפרתם של דיני הד'אורייתא (המצוות הנכללות בתורה) וד'רבנן (הדינים שהוסיפו הרבנים לאורך ההיסטוריה), וכי מדובר במהלך תרבותי בלתי נמנע שמוביל דווקא לגאולה.

 

"חמורו של משיח"

 

אחד הביטויים היותר מזוהים עם הרב קוק הוא "חמורו של משיח". כידוע, על-פי חלק מזרמי היהדות, ביאת המשיח תתבצע כשהמשיח יגיע רכוב על גבי חמור לבן - מבחינת הרב קוק, התנועה הציונית שימשה במובן מסוים כ"חמור" שעליו יגיע המשיח הרוחני. ביטוי זה עורר, ועדיין מעורר, ביקורת רבה, וזאת בעיקר עקב האסוציאציות השליליות (למרות שכמובן "חמור" אינה מילת גנאי אלא בעל חיים דעתן שאינו מזיק לאיש). במקביל חשוב להדגיש כי לרב קוק הייתה גם ביקורת נוקבת על הציונות, עקב אופייה החילוני, אולם הוא טען שהתנועה הציונית היא התממשות רצונו של האל וראשיתו של עידן הגאולה.

 

כיצד ראה הרב קוק את הגאולה?

 

ביאת המשיח על-פי הרב קוק כוללת נדבך מעניין במיוחד, שמופיע ב"חזון הצמחונות והשלום" - ספר שנערך על-ידי אחד מתלמידיו, הרב דוד כהן (שמוכר בכינוי "הנזיר"), על סמך שני מאמרים של הרב קוק עצמו.

 

חזון הצמחונות והשלום מזכיר כי על האדם הראשון נאסר לאכול בעלי חיים וכי אלוהים הורה לו לאכול רק מן הצומח. גם בהמשך התורה, כשאכילת בשר הופכת למותרת (בתקופת נח, וזאת משום שהמוסר בעולם היה ירוד במיוחד), הדבר מלווה בגערה מצד אלוהים ובהטלת מגבלות רבות על-מנת להטביע בליבם של בני האדם הסתייגות מניצולם של בעלי החיים. בהתאם, לפי חזונו של הרב קוק, בעידן הגאולה, לנוכח השיפור המוסרי הדרמטי בעולם, לא יהיה יותר צורך באכילת בעלי חיים.

 

תפישות עולם נוספות לגבי בואו של משיח

ביאת המשיח היא נושא שמעסיק כאמור את בני ובנות כל הדתות. באסלאם למשל המשיח נקרא מהדי. פירוש המילה הוא "זה שמונחה נכונה בידי האל", ועל-פי האמונה המקובלת הוא נעלם בשנת 940 וממתין להזדמנות המתאימה להתגלות מחדש. השיעים משווים את המצב לשמש שנמצאת מאחורי עננים - אמנם אי אפשר לראותה, אבל אפשר להרגיש את חומה וכמובן שכולנו יודעים שהיא קיימת גם מבלי לראות אותה. לפי התפישה המוסלמית, המהדי נעלם מ-3 טעמים: רצון לערוך בחינה למאמינים ולראות עד כמה הם חזקים, מתוך חשש לחייו (בגלל שליטים סונים) ובגלל שהוא לא מעוניין להתחייב לשליט ספציפי אלא רק לאל. שלטון מושחת ורע הוא גם אחד הסימנים להתקרבות חזרתו של המהדי.

על-פי האמונה הנוצרית, ששותפים לה גם היהודים המשיחיים, המשיח הוא כמובן ישוע. בהתאם ביאת המשיח למעשה כבר התרחשה כשישוע נולד, אולם מאחר שהעולם עדיין לא היה בשל לכך תתרחש ביאה שנייה. אמונה זו נסמכת גם על הבטחתו של ישוע לתלמידיו כי הוא צפוי לשוב ביום מן הימים, כשהתנאים יתאימו.

המכנה המשותף בין האמונה הנוצרית לזו של הרב קוק היא הקושי הניכר לפני בואו של המשיח ובואה של הגאולה. למעשה מאמינים הנוצרים בארמגדון - אירוע שיוביל לחורבן העולם כפי שאנחנו מכירים אותו כך שרק המאמינים בישוע ישרדו, ושלאחריו ניתן יהיה ליהנות מגאולה אמיתית.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
5 + 10 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.