במה מאמין יהודי משיחי?

5.02.2018

יהודים משיחיים הם קבוצה ייחודית בקרב העם היהודי. מצד אחד, כמו כל יהודי, הם מאמינים באלוהים ומתנהלים על-פי הערכים שאותם הנחיל למין האנושי, ומצד שני הם מאמינים שישוע הוא בנו של האלוהים אשר נשלח אל בני האדם כדי להחזירם אל דרך הישר בעיני האל. ההבדל בינם לבין הנוצרים המאמינים בישוע הוא בתרבות היהודית ובמסורות העם, שהיהודים המשיחיים שומרים.

 

השילוב בין התנ"ך לברית החדשה

 

בהתאם לשילוב הנ"ל בין אמונה באלוהים לבין אמונה כי ישוע הוא בנו, כל יהודי משיחי מייחס משמעות הן לתנ"ך, והן לברית החדשה. למעשה היהודים המשיחיים רואים בברית החדשה המשך ישיר לתנ"ך, ואף מוצאים לכך סימוכין בספר ירמיהו, וליתר דיוק בפרק ל"א בספר שעוסק בברית החדשה. הפסוק הרלוונטי הוא "הנה ימים באים נאום ה' וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה". ההסבר של ירמיהו לגבי הצורך בברית חדשה בין אלוהים לבין עם ישראל מופיע בהמשך הפסוק: "לא כברית אשר כרתי את אבותם ביום החזיקי בידם להוציאם מארץ מצרים, אשר המה הפרו את בריתי" - כלומר בשל העובדה שחלק גדול מהיהודים לא מילאו אחרי מצוות האל,  ברית סיני הופרה ולכן אלוהים החליט לכונן ברית חדשה.

 

הברית החדשה - שמורכבת מ-5 חלקים: הבשורות, מעשי השליחים, איגרות פאולוס, איגרות נוספות וחזון יוחנן (המתאר את אחרית הימים, כשהשאלה מתי המשיח יבוא כבר לא תהיה רלוונטית שוב) - מתמקדת בחיי ישוע, כאמור בנו של אלוהים עפ"י היהודים המשיחיים, ובתפישת עולמו. דגש חשוב נוסף של ברית זו הוא שהיא תביא ברכה לא רק לעם היהודי אלא לכל העולם.

 

על אילו מצוות מקפיד יהודי משיחי?

 

היהודים המשיחיים, מקפידים בעיקר לשמור את מצוות המוסר של התורה, כאשר יש ביניהם כאלה ששומרים את כל מצוות התורה שבכתב ואף כאלה המקפידים על שמירת ההלכה היהודית האורתודוקסית. על-פי האמונה המשיחית, התורה לא מצדיקה את האדם לפני אלוהים כי אם האמונה בחסדו ובמשיח ישוע היא זו המצדיקה את המאמין בישוע, ולכן על-פניו היהודים המשיחיים אינם מחויבים בקיום מצוות התורה, אך התנהלותם ברוח, מביאה אותם לשמירת מצוות המוסר שבתורה, כיוון שהם מאמינים כי התורה כתובה על ליבותיהם.

 

יהודי משיחי לא מאמין בקיומה של תורה שבעל-פה, אך מקבל הרבה מאד דברים הכתובים בתלמוד ובארון הספרים היהודי כמסורת הזקנים ומכבדם.  את מקומה של התורה שבעל פה זו מחליפה רוח הקודש המדריכה את היהודי המאמי בישוע אשר מתנהל מתוך התעמקות אמתית בכתבי הקודש, לימוד מתמיד והתנהלות על-פי הערכים הראויים והרצויים ולאו דווקא על פי סט קבוע מראש של כללים ומצוות.

 

למידה ותפילות משותפות

 

מאפיין נוסף של היהדות המשיחית הוא ההתכנסות לשם למידה משותפת ותפילה בצוותא. ישנן מספר קהילות של יהודים משיחיים בישראל, שמונות כל אחת כמה עשרות חברים או קצת יותר (בסך הכל ישנם כ-20,000 יהודים המאמינים כי ישוע הוא המשיח בארץ, וכ-350,000 יהודים משיחיים בעולם כולו). חיי הקהילה הם נדבך מרכזי שמספק מסגרת חשובה לכל פרט בה, ובנוסף לתפילות וללימוד מתקיימות פעילויות נוספות, הן למבוגרים והן לילדים.

 

ימות המשיח עפ"י היהדות המשיחית

 

בכל הדתות ישנה אמונה כזו או אחרת אודות ביאת המשיח. המאמינים כי המשיח הוא ישוע מנצרת  - ממתינים לאירוע שנקרא "הביאה השנייה". עפ"י הברית החדשה, לפני עלייתו לשמיים הבטיח ישוע לתלמידיו כי הוא עתיד לשוב אל העולם וכאשר הוא יבוא ישתנה העולם ללא היכר וכולנו נזכה ליהנות ממלכות אלף השנים שהיא מלכות המשיח, אשר יביא שלום עולמי בין כל בני האדם, העמים החיות ואלוהים.

שתף:
CAPTCHA
מה תוצאת התרגיל?
16 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.